Ako je to vlastne s knihou „Jistě, pane ministře“? Nie je to náhodou výstižný náčrt fungovania štátnej správy?

Image by Free-Photos from Pixabay

V časoch, keď sa na vlastné uši presviedčame, aký prievan sa preháňa zákulisnými chodbami politickej reality, môže byť satira steblom, ktorého sa človek zachytí končekmi prstov predtým, než definitívne upadne do apatie.

Nedovolím si toľkú aroganciu, aby som vám popisoval, o čo sa v knihe jedná. Nebudem vám vysvetľovať, že „Yes, Minister“ je brilantný televízny britcom zo začiatku sedemdesiatych rokov a už vôbec vás nemienim otravovať informáciami o tom že sa odohráva na ministerstve pre administratívne záležitosti a že jeho hlavnými postavami sú minister Jim Hacker, jeho stály tajomník Sir Humphrey Appleby a osobný tajomník Bernard Wooley.

To všetko dávno viete. Čo možno uniklo vašej pozornosti, že okrem televíznej verzie jestvuje aj verzia, sprepytujem, knižná. A ako my, textofili, vieme, bez dotyku s knižnou verziou prakticky čohokoľvek akoby ste sa zúfalo potácali v hmle nevedomosti. 

Ak sa kníh dotýkate iba s odporom, je tu navyše audioverzia. Posledných pár dní som si ju nechal nechal vtekať do uší a aspoň zmiernila účinky odporných hlasov podobných hlasom. 

Pri diskrétnom počúvaní humoristickej literatúry na verejnosti existuje nebezpečenstvo, že vydáte zo seba nekontrolované uchechtnutie a pani, sediaca naproti vám v autobuse, to bude pokladať za komentár k svojmu účesu. Ak vám plynie v slúchadlách takáto kniha, nesmiete pri tom prežúvať, lebo hrozí, že rozprsknete vlhké omrvinky po lysinách ľudí naokolo. A to, že pri „Jistě, pane ministře“ vyrazíte zo seba ten zvuk, ktorý vydávate, keď ste pobavení, je isté. Tá kniha, to je jasný britský humor a sarkazmom doslova preteká. Je teda úžasná.

Keď ju budete prevaľovať v ušiach, pristihnete sa pri premýšľaní, či odhaľovanie pozadia politických trapasov ministra Hekerta nie je náhodou realistické. Pointa je totiž zjavná – štátni úradníci veľmi usilovne pracujú na tom, aby udržali status quo a politici zas všetko preto, aby získali body u voličov. Dohromady tvoria napohľad nereformovateľný systém vládnutia, ktorý plodí absurdity. Do akej miery sú postavičky satirickým klišé, to neviem posúdiť. Podľa mňa je to dobrá karikatúra a preto je to oným povestným „kouřem, jež se bez ohýnka neobjeví.“

Knihu som si vypočul s pôžitkom, aj keď zo začiatku sa mi zdalo čítanie pomalé a udýchané. Hlas Richarda Honzoviča sa ale k tónu príbehu hodí perfektne. V druhej polovici príbehu sa mi zdalo, že konanie postáv je už predvídateľné, nie však natoľko, aby ma to rozhodilo. Myslím, že si vypočujem aj pokračovania. Mňa ten svet jemných intríg očaril.

Ak sa chcete dobre zasmiať a nabojíte sa zamyslieť nad desivým čarom politického labyrintu, môžem audioknihu Jistě, pane ministře odporúčať.

Áno, pán minister
Tagy: